فن کویل چیست

فن کویل چیست؟

 فن کویل یکی از اجزای سیستم های تهویه مطبوع می باشد که برای سرمایش و گرمایش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، بیمارستان ها، کارخانجات، و… استفاده  و وظیفه انتقال حرارت و تهویه مطبوع در ساختمان را بر عهده دارد.

فن کویل هامی توانند به صورت تک کاربردی نیز مورد استفاده قرار گیرند به عنوان مثال در کارخانجات ریسندگی در فصل زمستان برای جلوگیری از کاهش دما از یک دمای خاص از فن کویل صرفا به عنوان وسیله ای جهت افزایش دما استفاده می شود و در فصول گرم کاربردی ندارند. فن کویل ها توانایی مکش هوا و عبور از فیلترهای تعبیه شده در آنها را نیز دارند که باعث فیلتراسیون هوا جهت ارائه هوای مطبوع تر می باشند.

انواع فن کویل

انواع فن کویل

فن کویل ها از لحاظ ظاهری و نوع قرار گیری در محل نصب به دسته بندی زیر تقسیم می شوند:

 • فن کویل دیواری (طرح اسپلیت)
 • فن کویل زمینی
 • فن کویل کاستی (چهار طرفه و یک طرفه)
 • فن کویل سقفی (توکار و روکار و کانالی فشار بالا)

فن کویل زمینی

فن کویل های زمینی معمولا به شکل مستطیل می باشد و به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می گیرند، فن کویل های رو کار در سه حالت روبه رو زن، بالا زن، شیبدار مورد استفاده قرار می گیرند.  فن کویل های زمینی توسط ترموستات که قابلیت تنظیم دما را دارد کنترل می گردد.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری جزء جدیدترین تکنولوژی های ساخت فن کویل می باشد که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. فن کویل دیواری از لحاظ ظاهری مانند اسپیلت دیواری است و در بسیاری از مواقع قابل تشخیص نیست که به همین دلیل به آن طرح اسپلیت نیز گفته می شود. از این نوع فن کویل بیشتر در شرایطی که ارتفاع سقف کوتاه بوده و امکان استفاده از فن کویل سقفی تو کار فراهم نیست و یا در پروژه های باز سازی استفاده می گردد.

فن کویل کاستی

در دو حالت یک طرفه و چهار طرفه موجود هستند که دارای سیستم های چهار لوله و دو لوله هستند. فن کویل های کاستی از دو تکه یونیت داخلی و قاب دکوراتیو تشکیل می شود که یونیت داخلی آن داخلی سقف کاذب و قاب دکوراتیو آن بر روی سقفی کاذب قرار می گیرد که بسیار چشم نواز است. بر روی قاب دکوراتیو فیلترهای تصفیه هوا و صفحه نمایشگر جهت فرمان گیری و ارائه دما وجود دارد.

فن کویل سقفی

در سه مدل توکار، روکار و کانالی با ظرفیت های مختلف و به صورت دو لوله و چهار لوله تولید می شوند که در زیر سقف و روی سقف نصب می گردند. این مدل فن کویل یکی از پر کاربردترین انواع فن کویل سقفی در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می آید.

اجزای فن کویل
اجزاء فن کویل

اجزای فن کویل عبارتند از:

 • فن
 • کویل حرارتی
 • فیلتر
 • الکتروموتور (فن موتور)
 • ترموستات/کلید سلکتوری/ریموت کنترل
 • شیر هوا گیری دستی یا اتوماتیک
 • پلنیوم باکس
 • سینی درین
فن

فن وظیفه گردش هوا در فن کویل را بر عهده دارد. جنس فن ها معمولا فلزی یا غیر فلزی (پلیمری) است که فن کویل هایی که فن فلزی دارند قیمت بالاتری نسبت به فن کویل هایی با فن غیر فلزی (پلیمری)دارند زیرا فن های فلزی مقاومتشان در برابر درجه حرارت بالای آب زیاد است و در مناطق سرد که درجه حرارت آب در بعضی از مواقع تا 80 درجه سانتی گراد می رسد ممکن است این درجه بالای آب باعث تغییر شکل و آسیب دیدگی فن پلاستیکی شود. فن های با جنس پلیمر عموما در دستگاه های وارداتی به دلیل طراحی زیباتر با صدای کمتر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد در نتیجه قیمت فن های فلزی با مقاومت بیشتر بالاتر ولی قیمت فن های پلیمری پایین تر و صدای باد بسیار کمتری دارند. فن ها معمولا در دو نوع کم فشار و پر فشار تولید می شوند. به قسمتی که فن در آن قرار می گیرد هوزینگ گفته می شود. در فن کویل ها بسته به ظرفیت و طراحی تعداد فن ها متفاوت خواهد بود.

کویل حرارتی

کویل قطعه ای است که از یک سری لوله های مسی با فین های آلومینیومی تشکیل شده است . کویل محل عبور سیال در فن کویل می باشد. تعداد لوله ها و نحوه آرایش آنها در فن کویل، تعداد فین ها، جنس لوله ها همگی وجه تمایز کویل ها در برند های مختلف فن کویل می باشد، در حالت کلی نحوه کار کویل به این صورت می باشد که لوله ها به کلکتور خروجی و ورودی متصل می شوند و یکی از لوله ها وظیفه تامین آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان و دیگری وظیفه برگشت آب به موتورخانه مرکزی را بر عهده دارد. در بعضی از موارد از دو کویل در فن کویل استفاده می شود زیرا نیاز است به طور همزمان هوای سرد و هوای گرم تامین شود، به این مدل فن کویل چهار لوله ای گفته می شود. در فن کویل های چهار لوله از یک کویل گرمایشی یک یا دو ردیفه و از کویل سرمایشی دو یا سه ردیفه استفاده می شود در صورتی که در فن کویل های دو لوله از یک کویل سه ردیفه جهت سرمایش و گرمایش استفاده می گردد.

تفاوت فن کویل چهار لوله ای با دو لوله ای این است که دو لوله ای دارای یک کویل می باشد و فقط هوای گرم یا هوای سرد را تامین می کند اما چهار لوله ای از دو کویل تشکیل شده است که به طور همزمان می تواند هوای سرد و هوای گرم محیط را تامین کند. از لحاظ قیمت فن کویل چهار لوله ای قیمت بالاتری نسبت به دو لوله ای دارد.

فیلتر

فیلتر در مسیر ورودی فن کویل قرار گرفته و از ورود گرد و غبار به درون فن کویل و نتیجتا فضای محیط  را بر عهده دارد. بهتر است از فیلترهایی استفاده شود که قابل شستشو و تمیز کردن باشند، زیرا باید هر مدت یکبار قبل از روشن شدن دستگاه فیلترها را تمیز کرد تا گرد و غبار روی آنها از بین برود. فیلترها در دو مدل پلاستیکی و فلزی در بازار موجود هستند.

موتور

الکتروموتور در فن کویل وظیفه انتقال توان و انرژی را بر عهده دارد و باعث چرخش فن و حرکت هوا در فن کویل می شود.  الکتروموتورها در دور های مختلف از سه دور تا حداکثر هفت دور موجود می باشد. بهتر است از الکتروموتوری با دور بالا و صدای کم استفاده شود تا صدای تولیدی کل مجموعه زیاد نباشد و محیط اطراف را درگیر نکند. موتور از یک سری شفت و بلبرینگ تشکیل شده است که بهتر است از بلبرینگ بسیار مطمئن در موتور استفاده شود تا صدای تولیدی موتور کمتر و کارایی موتور بالاتر رود. فن موتور ها دارای 3 مدل الکتروموتور جریان مستقیم یا AC، الکتروموتور جریان متناوب یا DC و الکتروموتورهای خاص و در انواع تک شفت و دو شفت موجود می باشد.

ترموستات / کلید سلکتوری / ریموت کنترل

از ترموستات در فن کویل های سقفی و کانالی و از کلید سلکتوری در فن کویل های زمینی جهت کنترل دور و خاموش و روشن کردن فن کویل استفاده می شود.

تفاوت فن کویل با سایر سیستم های تهویه مطبوع از لحاظ سادگی و انعطاف پذیری دستگاه می باشد زیرا فن کویل در انواع مختلفی تولید می شود و متناسب با نوع نیاز در ساختمان به صورت افقی، عمودی، سقفی، زمینی و دیواری در محل مورد نظر قرار می گیرد.

پلنیوم باکس

باکس نگهدارنده فن و الکترموتور را پلنیوم باکس می گویند که وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فضا می باشد به این صورت که هوای برگشتی از محیط را به سمت فیلتر ها هدایت می کند و مانع ورود آن ها به محیط می شود. پلنیوم باکس این امکان را فراهم می سازد که فیلتر ها بر روی فن کویل نصب گردند.

شیر هوا گیری دستی

جهت خارج نمودن هوای درون کویل فن کویل و جلوگیری از آسیب رسیدن به کویل ها و عملکرد آن از شیر هواگیری استفاده می شود که در فن کویل ها عموما از شیر هواگیری دستی استفاده می گردد.

طرز کار فن کویل

فن کویل ها وظیفه گرمایش و سرمایش محیط را بر عهده دارد، دمای هوای محیط را می توانیم با کلید سلکتوری یا ترموستات تنظیم کنیم. طرز کار سیستم فن کویل به این شکل است که ابتدا آب گرم یا سرد از طریق لوله های ورودی از چیلر و یا  موتورخانه مرکزی توسط پمپ سیرکوله وارد لوله های مسی می شود و پس از گردش درون لوله های مسی گرما یا سرمای خود را از دست می دهند و از طریق لوله های خارجی به چیلر یا موتورخانه مرکزی باز می گردند، در این حین فن هوا را از طریق ورودی فن کویل به داخل مکش می کند وبه درون فین های آلومینیومی به گردش در می آورد و سپس انتقال گرما یا سرما را به محیط اطراف انجام می دهد. دور فن متناسب با دمای محیط تغییر می کند. در حالت کلی بهتر است از فن کویل زمانی استفاده شود که نیاز داریم هر محیط  از ساختمان درجه حرارت خاص خود را داشته باشد.

مزایای فن کویل

 1. این سیستم نیاز به کانال کشی ندارد فقط نیاز به یک سری لوله کشی و برق کشی در ساختمان دارد به همین ترتیب فضای بسیار کمی از ساختمان را اشغال می کند.
 2. تنوع بسیار زیادی در مدل ها دارد و بسته به محیط می توانیم مدل مورد نظر را انتخاب کنیم.
 3. از لحاظ مصرف انرژی بسیار بهینه می باشد زیرا می توانیم متناسب با نیاز هر قسمت از ساختمان فن کویل آن اتاق یا آن محیط را روشن کنیم و نیاز نیست کل فن کویل های ساختمان شروع به کار کنند و برق زیادی مصرف شود.

فن کویل های ساخت این شرکت

شرکت فیدار کارا  با داشتن دانش کافی ، تجربه کاری و شناخت انواع برند های سازنده فن کویل درجهان اقدام به ساخت و الگو برداری (مهندسی معکوس) از بهترین برندهای محبوب مکوی و سینکو نموده است.

به جرئت می توان گفت فن کویل ساخت این شرکت یکی از بهترین نمونه های فن کویل ساخت داخل می باشد.


 

 

, ,
مقاله پیشین
معرفی شرکت دایکین ژاپن

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست